"Když jsem všechno já, tak proč bych si ubližoval?" Fráňa Drtikol

Vnitřní nekonečné vědomí

30. března 2016 v 13:45 | Eduard Tomáš |  Moudra

"Stará védská moudrost praví, že Joga je boj končící vítězstvím vnitřního vědomí nad zevním uvědomováním. Vnitřní nekonečné vědomí je čistá mysl Absolutna. ... Nikdy nebylo, není a nikdy nebude nic jiného ve vesmíru, než tato čistá Mysl. ... Tuto čistou Mysl bohužel neznáme, ačkoli v ní trvale žijeme. ... Vnější uvědomování je však pouze klamná varianta, či lépe řečeno iluze čisté Mysli. Vítězstvím čisté mysli nad touto iluzí, se právě vrací jakoby čistá mysl do svého původu a ryzího stavu. Je to tak, jako by Stvořitel zamýšlel v některém z nás ukončit svou stvořitelskou hru - poznáním sama sebe. ... Bytí, čili čistá Mysl je definice Boha z hlediska člověka.
--------------------------------------------------------
Odhalení věčnosti (Praha, Lucerna, 5. října 1996)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ánand Purí Ánand Purí | E-mail | 22. dubna 2017 v 5:05 | Reagovat

Zdravím, máte na blogu hezká duchovní témata. Včetně mého velmi oblíbeného pana Tomáše. Zkuste vystavit něco z Míly Tomášové, jejích krátkých povídek (Třpyt prázdna,...). Celkem chápu styl tohoto blogu, který mixuje zemitá témata, kutltůru mladých a duchovnost. Vítám, když širší veřejnost třeba i omylem narazí na duchovní témata. Ale nemohu si odpustit poznamenat, že vidět vedle sebe vzácná slova nejvyšší pravdy a suché "Fuck Off" (a podobně) necítím jako úplně košer. Nejde o nějaké znevážení, spíš o cítění, znalost těch hodnot - to prostě nedá cit dát na zlatou mísu vedle sebe diamant a ... (něco nehezkého). Víte, a navíc, jsou věci, které zpětně působí, i když nechcete, ale to už je jiná kapitola, málokdo si dělá vrásky z toho, co jednou, někdy později, bude.

2 Dorota Dorota | 16. října 2017 v 14:30 | Reagovat

Děkuju za inspirativní slova. Vážím si jich. Jen nabídnu svůj pohled. O nejvyšší Pravdě se říká, že je završující, všeobsažná, sjednocující, nepočatá a jako taková ani nemůže skončit. Je sice ve všem, ale většina lidí ji nevnímá. Po letech si nemyslím, že cestou k ní je na sílu předstírat, že ji chápu a znám, ale skrze svou  "malou pravdu", tedy opravdovým a upřímným vyjádřením stavu věcí, tak jak je vidím a skutečně prožívám, byť jsou třeba i sebevíce nepříjemné, se dostávám blíže ke svému středu. samozřejmě je třeba tam mít vyjádřenou tuto motivaci. Ale jak říká mistr Kaisen "smrdět svatostí" nepomůže. Ba naopak, může to člověka od pravda odhánět nenápadnou rafinovanou smyčkou dál. Já ještě nejsem svatá a mám spoustu temných stránek, ale v mojí fázi mi stačí "dokázat je vidět" a nepopírat. Ale přesto cítím, co mi chcete říct a chápu kvalitu toho sdělení. Díky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama