"Když jsem všechno já, tak proč bych si ubližoval?" Fráňa Drtikol

Smutek

23. října 2013 v 11:43 | Joan Halifax: Being with Dying |  Myšlení
"Někdy se může zdát, že v buddhismu není pro smutek místo, že je na něj nahlíženo spíše jako na slabost charakteru či neúspěch v duchovní praxi. O láskyplném srdci plném soucitu ale existuje mnoho buddhistických textů a právě v nich hraje smutek důležitou roli. Můj první učitel, zenový mistr Seung Sahn, nám kdysi vyprávěl příběh, podle kterého žil v dávných časech v Koreji mladý mnich, který se vydal vysoko do horské jeskyně, aby vyhledal učitele, který byl proslulý svými promluvami o pomíjivosti. Když ale dorazil na místo, byl velmi překvapený, protože zastihl velkého učitele jak pláče nad tělem mrtvého mláděte srnce.
Mladý mnich se vyptával učitele, co se stalo a ten mu vyprávěl, že přišli lovci a zabili mláděti matku. Staral se tedy o srnečka sám a každý den chodil do města, aby si vyprosil pro mládě mléko. Lidé mu po čase nechtěli dávat mléko pro obyčejné zvíře a tak si vymyslel, že je to pro jeho syna. Představa, že mnich žijící v celibátu má syna, byla pro obyvatele města ještě horší, takže mu mléko párkrát neochotně dali, ale pak skandál nabyl takových rozměrů, že nikdo nebyl ochoten dále pomáhat. Starý mistr chodil všude, prosil všude, ale když se mu nakonec podařilo mléko sehnat a vrátil se do jeskyně, srneček už byl mrtvý.
"Musíš pochopit," řekl učitel žákovi, "že moje mysl a mysl toho mláděte jsou to samé. Srneček měl hlad. Chtěl mléko, chtěl mléko! Teď je mrtvý. Jeho mysl je moje mysl. A proto pláču. Chci mléko."
V tu chvíli mladý mnich pochopil, jak to ve všech dobrých zenových příbězích bývá. Pochopil, že mistr je bódhisattva, probuzená bytost, která se ze soucitu s ostatními bytostmi rozhoduje nadále zůstávat na tomto světě, ve kterém není lehké žít, a nabízet svou pomoc. A právě prožívání smutku je zkušenost, ve které se naše srdce může otevřít soucitu, ve které můžeme osobnostně dozrát a která dává naší praxi pokoru a hloubku a přináší novou moudrost."

(Z knihy Joan Halifax: Being with Dying.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama